Ponad połowa Polaków nigdy nie badała objętości płuc

Co drugi Polak nigdy nie wykonywał spirometrii lub nie pamięta, kiedy robił to po raz ostatni. Zaledwie co piąty z nas miał badaną objętość płuc w ciągu ostatnich dwóch lat. Nieco lepiej sytuacja ta wygląda wśród palaczy. 31,5% z nich badało swoje płuca nie dalej, jak dwa lata temu.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrów Medycznych Falck* wynika, że zaledwie co drugi Polak miał kiedykolwiek wykonywaną spirometrię. W ciągu ostatnich dwóch lat stan swoich płuc sprawdzał co piąty ankietowany.

Wygląda na to, że osoby palące są bardziej świadome profilaktyki chorób płuc. Wśród palaczy, tylko co 3 ankietowany nigdy nie wykonywał spirometrii, ale 31,5% z nich wykonywało to badanie w ciągu ostatnich dwóch lat.

Spirometria to proste, nieinwazyjne badanie, dzięki któremu można określić pojemność płuc pacjenta. Pozwala ono ocenić prawidłowości funkcjonowania płuc, stopień zaburzeń ich działania oraz umożliwia monitorowanie postępów leczenia choroby.

Badany najpierw bierze głęboki wdech, a następnie wypuszcza powietrze przez specjalny ustnik do urządzenia, które wykonuje pomiar. W ten sposób, bardzo łatwo można stwierdzić, czy w obrębie płuc występują jakieś nieprawidłowości i w razie potrzeby zlecić dalsze badania diagnostyczne – informuje lek. med. Paulina Jurek z poradni pulmonologicznej Centrum Medycznego Falck w Krakowie.

Dzięki spirometrii można wykryć Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP) oraz raka płuc. Osoby palące powinny ją wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. Dodatkowo, badanie to powinno być regularnie przeprowadzane u osób narażonych na szkodliwy wpływ warunków środowiskowych: zanieczyszczenie powietrza (smog), praca w warunkach szkodliwych (zakłady przemysłowe, kopalnie, praca z chemikaliami).

Bezpłatna Podstawowa Opieka Zdrowotna w Falck

Opieka medyczna dla seniorów

Pakiety badań profilaktycznych

*Badanie zostało zrealizowane w dniach 20.02-21.02.2017 przez agencję SW RESEARCH na zlecenie Centrów Medycznych Falck, metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie badawczej 807 ankietowanych.


dostarczył infoWire.pl